Endodoncja czyli leczenie kanałowe

ikona1Co jest celem leczenia?

W pewnych sytuacjach chorobowych, miazga może ulec procesowi zapalnemu, co może objawiać się silnym bólem. Może także dojść do jej obumarcia, a infekcja może szerzyć się aż do kości wokół zęba winowajcy. Miazgę tworzą naczynia oraz nerwy. Jest to miękka tkanka, która stanowi wspaniały system odżywiania oraz kontroli nad strukturą zęba. Bywają jednak sytuacje, gdy dochodzi do jej zakażenia. W jej obręb wnikają drobnoustroje, które znajdują tam doskonałe dla siebie warunki do życia i namnażania się. W efekcie powodują one zapalenie miazgi i jej zniszczenie, a nawet stan ropny wokół korzenia i w jego obrębie. Wszystko to powoduje ostry lub przewlekły ból zęba. W takich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o leczeniu kanałowym. Celem leczenia jest przede wszystkim usunięcie zbędnej, w tym momencie dla naszego organizmu chorej miazgi, a tym samym usunięcie drobnoustrojów z systemu kanałowego, żeby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej. Niestety, nie ma jeszcze metody pozwalającej na stuprocentowe wyeliminowanie tych drobnoustrojów, jednak nowoczesne techniki endodontyczne pozwalają na ich wystarczające usunięcie. Leczenie takie prowadzi się przy znieczuleniu miejscowym i jest ono wówczas całkowicie bezbolesne.
Lekarz uzyskuje dostęp do wnętrza zęba. Ostrożnie otwiera wejścia do kanałów. Długość kanałów zostaje ustalona na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub przy pomocy elektronicznego urządzenia do mierzenia długości kanałów zwanego endometrem.


ząb2

ikona3Od tego zaczynamy …

System kanałów korzeniowych opracowywuje się specjalnymi narzędziami ze stopów niklowo-tytanowych, tak aby usunąć również  zainfekowaną bakteriami z miazgi zębinę z wewnętrznej ścianki kanału. Narzędzia te pozwalają na opracowanie nawet bardzo krętych i wąskich kanałów. Równocześnie kanał jest płukany różnymi środkami chemicznymi o działaniu przeciwbakteryjnym. Aby do zęba podczas zabiegu nie przedostawały się bakterie ze śliny, a także aby środki płuczące nie drażniły jamy ustnej pacjenta, leczony ząb powinien być osłonięty specjalną gumą umocowaną do korony zęba metalową klamrą.

ząb3

ikona4Wypełnienie kanałów

Na koniec zabiegu kanał wypełnia się gutaperką (substancją pocho- dzenia naturalnego, pozyskiwaną z soku mlecznego roślin, np. z drzewa gutaperkowca) oraz specjalną pastą uszczelniającą kanał korzeniowy. Głównie chodzi o to, aby cały system kanałowy zamknąć hermetycznie a tym samym zabezpieczyć przed bakteriami. Są różne metody wypełnień. Dzięki podgrzaniu gutaperka jest płynna i rozkłada się równomiernie w całym kanale, nawet w kanałach bocznych.

Aby coś zrobić dobrze – trzeba to widziećikona2

Byłoby idealnie, gdyby można było swoje naturalne zęby zachować zdrowe i w dobrej kondycji przez całe życie. Ale co można zrobić, gdy ząb zaczyna boleć a korona zęba ulega złamaniu? Wtedy w większości przypadków może pomóc leczenie kanałowe. Jak wygląda, na czym polega takie leczenie? W tej ulotce postaram się odpowiedzieć. Na początek trzeba jednak zrozumieć jak zbudowany jest nasz ząb i dlaczego leczenie może okazać się skomplikowane.
ząb1
Ząb jest zbudowany z zębiny, szkliwa i cementu korzeniowego. Zębina stanowi rdzeń. W obrębie korony jest ona pokryta szkliwem, a w części korzeniowej cementem. Ząb, który natura stworzyła głównie jako narzędzie do odgryzania i rozdrabniania pokarmu, służy także do ochrony nerwów i naczyń krwionośnych, nazywanych miazgą zębową, odpowiedzialną za jego procesy życiowe.

Aby coś zrobić dobrze – trzeba to widziećikona5

Żeby wykonać tak skomplikowane zabiegi konieczne jest optyczne powiększenie operowanego pola przy wykorzystaniu lup albo mikroskopu stomatologicznego. Znalezienie mikrostruktur wewnątrz zęba i zachowanie naturalnego przebiegu systemu kanałów korzeniowych (wyjściowej średnicy niejednokrotnie mniejszej niż 0,06 mm), nie da się wykonać bez co najmniej kilkukrotnego ich powiększenia. Nikt z lekarzy nawet o sokolim wzroku nie jest w stanie zajrzeć tam „okiem nieuzbrojonym”.

Jakie zalety oferuje nowoczesna metoda leczenia ?ikona6

  • Leczenie ogranicza się do jednej wizyty oraz jest szybsze i bezbolesne.
  • Wnętrze zęba jest dokładnie oczyszczone.
  • Nawet zagięte i trudne do oczyszczenia kanały korzeniowe mogą być tą metodą opracowywane. Nie było to możliwe przy zastosowaniu dotychczasowych narzędzi i metod.
  • Kanały korzeniowe są szczelnie wypełnione, a właściwa odbudowa zapobiega nawrotowi infekcji.
  • Ząb możemy zachować przez wiele lat.

Jakie są rokowania powodzenia tej metody ?ikona7

Tak jak przy każdym leczeniu nikt nie może mieć stuprocentowej gwarancji powodzenia. Istnieją jednak duże szanse, że chory ząb dzięki nowoczesnej metodzie leczenia endodontycznego będzie zdrowy przez wiele lat.